7 marca 2021

Hiacynt w domu i ogrodzie

Rośliny w ogrodzie BLOG

A może masz ochotę na trochę wiosny ?

Chciałabym dziś zaprosić Cię do hodowli cebulek hiacynta, który posadzony w donicy lub wazonie będzie cudownie cieszył Twoje oko o tej porze roku.

Rośliny cebulowe zachwycają swoją formą oraz kolorem. Różnorodność sprawia, ze każdy znajdzie coś dla siebie. Dziś chciałabym przedstawić Ci hiacynta – jedni go kochają inni nie cierpią z powodu intensywnego zapachu.

Hiacynt wschodni – Hyacinthus orientalis – cechuje go piękny wygląd, obfitość kwiatów oraz silny zapach. Występuje w wielu kolorach ( na pewno dopasujesz coś do swojego mieszkania ) np. białym, żółtym, szafirowym, łososiowym, bordowym oraz fioletowym. Dorasta do 25-30cm. Sprawdzi się idealnie do szklanego wazonu.


Step by Step Hiacynt – uprawiany w domu

1. Kupujemy cebulki hiacynta – wybieramy twarde i czyste cebule (bez widocznych oznak pleśni).

2. Hiacynty sadzimy do doniczek przepuszczalnych – ¾ cebulki przykryte ziemią ( dno wysypane warstwą drenażu ok 2,5cm ), ale należy pamiętać, że hiacynty bardzo dobrze sobie radzą także w samej wodzie – wystarczy zanurzyć ich korzenie. Woda powinna znajdować się tuż pod dnem cebulki, ale jej nie dotykać. Przygotuj cebulkę do kwitnienia i umieść ją w ciemnym, chłodnym miejscu, aż wazon wypełni się korzeniami i wyrosną łodygi kwiatowe. Następnie stopniowo zwiększaj ilość światła i ciepła.

3. Cierpliwie czekamy… Cebulki hiacyntów zakwitną w 2-3 tygodnie.

Takie piękne pojemniki ożywią każde wnętrze. Polecam także do ogrodu.

Wewnątrz hiacynty uprawia się w specjalnych wazonach, które trzymają cebulkę u góry i pozwalają ich korzeniom wyrosnąć do wody poniżej. Po kwitnieniu wszystkie hiacynty domowe można sadzić w ogrodzie, gdzie zakwitną następnej wiosny.

Porada: Hiacynt lubi miejsca ciepłe, osłonięte i słoneczne. Podłoże próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe, wilgotne ale przepuszczalne. Pamiętaj o regularnym nawożeniu. Zimą zabezpiecz pojemniki przed mrozem, nie trzeba ich wykopywać z gruntu – zimują.

Cebule hiacyntów są dostępne od późnego lata do jesieni w centrach ogrodniczych i Internecie. Jeżeli chcesz cieszyć się pięknymi kwiatami wiosną posadź cebulki wczesną jesienią tj. we wrześniu i październiku na głębokość 15-20cm w odstępach 15cm. Po kwitnieniu odetnij łodygę u podstawy.

[Edit, 01.04.2021r.]
Jako Hortiterapeutka w moim sercu gości natura, dlatego dziś chciałabym zaprosić Cię także do pięknego wpisu pracowni Bottanicum. Znajdziesz tam kilka ciekawostek ze świata Hiacyntów.

A wiosnę w Bottanicum Monika Opieka-Nowak, wita tak…

“Dzięki swojemu zapachowi i delikatnym, kolorowym kwiatom w kształcie dzwoneczków hiacynt zwiastuje nadejście wiosny w porze, kiedy jeszcze jest sporo szarych cieni wokoło, jego kolory obiecują ciepły czas.

Nie wyobrażam sobie wiosny bez zapachu hiacyntów, co roku przyozdabiają moją przestrzeń nie tyko pięknymi kwiatami, ale również odurzającą wonią, obok ich zapachu nie jestem w stanie przejść obojętnie.

Zapach hiacyntów nie jest delikatny jak innych wiosennych kwiatów, kiedy rozkwita w powietrzu rozpościera się wiosenny zapach. Hiacynty mają zdecydowanie zielony akcent w perfumerii.

Hiacynty były używane powszechnie w miksturach miłosnych, były również kojarzone ze stratą i żalem, w Meksyku są kwiatami żałobnymi podczas pogrzebu małych dzieci, wierzy się że pomagają spokojnie przejść do nowego świata.

Klasyczna legenda głosi, że jego nazwa pochodzi od przystojnego młodzieńca, którym był oczarowany Apollo. Podczas gry rzucania dyskiem bóg przypadkowo uderzył Hyacintusa w czoło i ten upadł na ziemię śmiertelnie ranny. Krople jego krwi zmieniły się w hiacynty.Po grecku hiacynt znaczy „kwiat deszczu”.

W przeszłości do ekstrakcji olejku kwiatowego używano dwóch odmian hiacyntu, Hyacinthus orientalis L. i Hyacinthus non scriptus L., pierwsza jest uprawiana w ogrodach druga rośnie dziko w południowej Francji, uprawą hiacyntów również zajmuje się Holandia.

W ubiegłym roku poświęciłam sporo czasu, energii i pieniędzy, aby wydobyć zapach hiacyntów. Można to zrobić za pomocą metody enfeurage, czyli kładzenie świeżych kwiatów na wybranym stałym oleju (np. kokosowy, smalec, shea itd.), można zrobić esencję zapachową w etanolu lub macerację w oleju. Rok temu się poddałam, miałam setki kwiatów w mieszkaniu, zapach w takiej ilości był nie do zniesienia, doprowadzał mnie do bólu głowy, kwiaty nie kwitną w tym samy czasie, są bardzo delikatne i mogą być kilka godzin w etanolu inaczej cała praca idzie na marne (w oleju nie próbowałam), esencja na etanolu wyszła przyjemna, lecz odbiega od zapachu świeżego kwiatu, do oleju kokosowego zapach przeszedł bardzo, bardzo delikatnie mimo wielu poświęconych dni żmudnej pracy, pomada pachniała bardzo subtelnie, dla mnie niezadowalająco. W tym roku nie podjęłam drugiej próby wydobycia zapachu.

Na rynku znajdziecie sporo olejków zapachowych z hiacyntów, niektóre nawet będą twierdziły, że są naturalne, bardzo często są podrabiane (syntetyczna formuła hiacyntu jest jedną z najłatwiejszych i wiernie oddających zapach) nie dajcie się zwieść, absolut z hiacyntów jest rzadki oraz kosztowny.”

Bardzo dziękuję za pozwolenie zamieszczenia wpisu na naszej stronie.

Przeczytaj również

ROK w ogrodzie BLOG(1)

Marzec w ogrodzie

Wiosna coraz bliżej. Nasz ogród budzi się z zimowego snu… …

Czytaj dalej
Projekt ogrodu BLOG

Projekt ogrodu

Projekt ogrodu Wolbrom Inspiracja – dla mnie to najważniejsza część …

Czytaj dalej
Październik

Październik w ogrodzie

W miesiącu październiku czeka nas wile pracy w swoich ogrodach/balkonach …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej