3 sierpnia 2021

LATO W OGRODZIE

LATO

Jest już LATO…

W końcu wyczekiwane, upragnione i utęsknione ( w moim przypadku ). W końcu można się opalać ( oczywiście w granicach rozsądku – osłona na głowę, krem z filtrem i przede wszystkim woda ).

Tak – tak, opalanie – opalaniem, ale nasze ogrody także wymagają trochę pracy, zwłaszcza teraz, gdy zalewa nas fala upałów.

Dlatego dzisiejszy wpis poświęcę ochronie roślin przed upalnym latem, ale nie tylko…

  1. Nawadnianie
Nawadnianie

Nawadnianie w ogrodzie o tej porze roku jest bardzo ważne, a zwłaszcza ich regularne podlewanie. Oczywiście należy pamiętać, aby nie podlewać roślin na pełnym słońcu ( w południe woda szybko paruje i nie zdąży dojąć głęboko do korzeni, a dodatkowo może jeszcze „poparzyć” rośliny, gdyż krople wody działają jak soczewka). Jeżeli nie masz jeszcze automatycznego nawadniania możesz podlewać je wczesnym rankiem lub wieczorem.

Ja osobiście polecam automatyczne nawadnianie – o nic się nie trzeba martwić, nie zastanawiasz się czy rośliny mają odpowiednią wilgoć, Twój ogród podlewa się nocą „sam”, a Ty dzięki temu zyskujesz czas dla rodziny.

  1. Sciółkowanie
Ściółkowanie

Warstwa ściółki pomaga izolować korzenie rośliny od gorąca ( od zimna także ). Pomoże to utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Wysyp kilka centymetrów grubości – ja preferuje 5cm.

Do ściółkowania można użyć: kory sosnowej, słomy, igieł sosnowych, liści czy koszoną trawę.

  1. Osłony
Stwórz cień dla roślin w bardzo gorące dni i upały

Rośliny tak jak i my mogą doznać poparzeń słonecznych, dlatego roślinom, które są mniej odporne na słońce należy zapewnić trochę cienia. Jeżeli na Twoim patio/tarasie znajdują się rośliny w donicach możesz rozłożyć im parasol lub żagiel czy ekrany, aby w samo południe rośliny trochę odetchnęły.

Pamiętaj także o kwiatach doniczkowych, które także wymagają szczególnej opieki i troski. Podlewaj je w umiarkowany sposób rano lub wieczorem, nie przelewając ich, aby nie dostały chorób grzybowych i pleśni.

  1. Rośliny światłolubne

Wybierz rośliny odporne na ciepło. Wiele roślin ( tak jak i moja siostra ) kocha słońce i idealnie sprawdza się w intensywnym upale letniego szczytu. Ja zdecydowanie jestem team “półcień”.

Ogród

Jeżeli na Twój balkon/taras działają promienie słońca przez cały dzień wybierz rośliny, które są odporne na słońce. Odporne na ciepło rośliny poradzą sobie w pełnym słońcu i mogą nawet tolerować suszę. Ważne jest również, aby pamiętać, że o ile kochają ciepło, mogą być wrażliwe na zimno.

Światło słoneczne jest potrzebne do wzrostu roślin. Pełnego nasłonecznienia nie lubią wszystkie rośliny, ale preferuje duża grupa roślin. Zalicza się do nich rośliny kwitnące.

Przykładowe rośliny, które lubią słońce ( światłolubne ): Drzewa i krzewy iglaste ( tu tak naprawdę większość iglaków się sprawdzi, moje ulubione to jałowce, świerk pospolity ( w wielu odmianach ), oczywiście sosna i jej odmiany, żywotniki czy modrzew. Drzewa liściaste: Klony, brzozy, śliwy, wiązy, robinie, jarząby, lipy. Krzewy: Berberysy, karagany syberyjskie, żarnowce, hibiskus, hortensje, wierzby, lilaki. Róże ( wszystkie gatunki i odmiany ). Byliny: ( tu to bym mogła kilka kartek zapisać ), moje ulubione: Dzwonki ( wszystkie odmiany ), jeżówki, liatrie, trawy, lawendy, przetaczniki, juki . Sukulenty.

  1. Czas zabaw
Piknik

Lato to dla mnie także czas zabaw w naturze, pikniki z dzieckiem, spotkania ze znajomymi, basen i inne zabawy wodne i wiele wiele innych, ale o tym może w kolejnym poście. Możliwości wspólnego czasu w ogrodzie jest mnóstwo.

U mnie letnią porą sprawdza się wodny plac zabaw: ślizgawka, jacuzzi, zraszacze z nawodnienia, „błotko-ciapko”, trampolina. Ostatnio testuję slackline ( polega na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie rozwieszonej między drzewami ). Uwielbiam też piknik, ognisko, leśne survivale, garden party + grill i oczywiście basen, ale ten stoi u moich rodziców w ogrodzie.

Lato kojarzy mi się także ze słoikami czyli przetworami oraz pyszną lemoniadą i ladami, jadalnymi kwiatami i wieloma innymi pysznościami, ale to już w innym poście. Ciepłego wspaniałego lata życzę i cudownych wakacji.

Przeczytaj również

ROK w ogrodzie BLOG(2)

Zima w ogrodzie

Zimą w ogrodzie jest niewiele pracy. Nie zwalnia nas to …

Czytaj dalej
Po co Ci projekt ogrodu ?

Po co Ci projekt ogrodu ?

Dlaczego warto zatrudnić projektanta ogrodów ? Po co Ci projektant …

Czytaj dalej
Lipiec

LIPIEC W OGRODZIE

Co porabiamy w ogrodzie w lipcu ? Urlopujemy. Uwielbiam lipiec …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej