30 maja 2021

Maj w ogrodzie

Kwiecień(1)

Co robimy w ogrodzie w maju ?

Powinnam napisać opalamy się – ale w tym roku coś z tym opalaniem kiepsko 🙂
A tak na poważnie:

Jeżeli jeszcze nie rozpocząłeś sezonu ogrodowego wróć do moich poprzednich postów dowiesz się jakie prace należy wykonać w pierwszej kolejności.

A tak dla przypomnienia: LUTY, MARZEC, KWIECIEŃ.

Maj to przede wszystkim kolor. W tym miesiącu ogród tętni wszystkimi kolorami. Maj to też miesiąc w którym jest chyba najwięcej pracy w ogrodzie.

A skoro o pracy mowa…

1. Odchwaść rośliny.

Wszystkie rośliny, które nie powinny rosnąć w ogrodzie możemy uznać za chwasty. Chwasty dzielimy na jednoroczne, dwuletnie i trwałe ( rozłogowe i kłączowe ).

2. Wysiej rośliny do ogrodu użytkowego.

Ja w maju robię renowację ogrodu użytkowego tj. moich drewnianych podniesionych skrzyni – malując je olejem. Rośliny wysiewam i sadzę dopiero po „zimnej Zośce” i ogrodnikach ( niestety mam złe wspomnienia z początków zakładania ogrodu użytkowego, dlatego teraz robię to po ogrodnikach ). Nie zapomnij o kalendarzu biodynamicznym, i sprawdź kiedy jest odpowiednia pora na wysiew. Tak naprawdę to już teraz można wysiać bardzo wiele nasion np. rzodkiewkę, pietruszkę, marchew, buraki, cebulę, kalarepę, słonecznik. Do skrzynek wysiewamy sałatę, rukolę.
Polecam też kupić gotowe już sadzonki pomidorów, ogórków, kabaczków.

3. Zrób miód z mniszka.

To moje odkrycie poprzednich sezonów. W tym roku zrobiłam już 12 słoiczków. ( Thermomix jest w tym nie zastąpiony ). O mniszku napiszę kiedyś osobny post, wspomnę tylko, że jest idealnym lekarstwem na kaszel.

4. Wykonaj pielęgnację roślin.

Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin cebulowych.

5. Przytnij żywopłot

Aby żywopłot był piękny i gęsty pamiętaj o pielęgnacji i przycince np. sekatorem elektrycznym. Jeżeli nie masz czasu – zawsze też możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej.

6. Przygotuj skrzynie balkonowe i tarasowe.

Lato coraz bliżej więc warto zadbać już o swoje parapety, balkony czy tarasy. Ja w swoich skrzyniach na parapety sadzę surfinie, które pięknie kwitną cały sezon.

7. Wybierz się na wyprawę po rośliny jadalne.

Hortiterapia nauczyła mnie wielu rzeczy, jedną z nich jest korzystanie z darów natury. Uwielbiam gotować dzikie zupy krem ( No dobra Thermomix robi to za mnie, ale to ja szykuję składniki ). O tej porze roku zbieramy: czosnek niedźwiedzi ( tylko tam gdzie jest dozwolony !!! ), gwiazdnicę, jasnotę białą, koniczynę, stokrotki, szczawik zajęczy, lilak, bratek polny, podagrycznik, sosnę, kwiaty rukoli, mniszka, podbiał, fiołka wonnego. ( Pamiętaj o bezpieczeństwie – polecam książki Magdaleny Kalemby Drożdż ).

8. Pooglądaj kwitnące drzewa owocowe.

Japonia ma swoje Hanami ( święto kwitnącej wiśni ), ale my o tej porze roku może obserwować cudnie kwitnące drzewa owocowe. Przy okazji sprawdź, czy nie atakują je jakieś szkodniki (wykonaj nawet profilaktycznie naturalny oprysk – pokrzywą czy czosnkiem lub cebulą ), poza tym by wydały one obfite plony, warto zadbać o ich nawożenie i odpowiednie nawodnienie.

9. Koszenie trawnika

Pamiętaj o pielęgnacji i systematycznym koszeniu, aby Twój trawnik wyglądał jak „zielony dywan”. Opcją jest także kosiarka elektryczna, którą polecam.

10. Zajadamy się truskawkami.

Na targach pojawiły się wyczekiwane truskawki i czereśnie dlatego warto kupić koszyczek i delektować się nim w wolne popołudnie. ( Ja zawsze czekam na truskawki !!! – przywołują mi na myśl cudowne wspomnienia z dzieciństwa u babci i dziadka ).

A teraz już tylko czekać do lata…

P/S Jeżeli jeszcze nie pobrałeś z mojej strony Listy TO DO Ogrodnika możesz zrobić to tutaj. Dzięki niej nie zapomnisz o pracach w swoim ogrodzie.

#rokwogrodzie #maj #REDgarden #ogród #pracewogrodzie #maj #wogrodzie #ewamadejska

Przeczytaj również

Kopia Kopia Porady ogrodnicze BLOG

Styl nowoczesny

Muszę się przyznać że to mój ulubiony styl ogrodowy. Osobiście …

Czytaj dalej
Sierpień

Sierpień w ogrodzie

Wakacje jeszcze trwają, ale to nie znaczy, że nie ma …

Czytaj dalej
Po co Ci projekt ogrodu ?

Po co Ci projekt ogrodu ?

Dlaczego warto zatrudnić projektanta ogrodów ? Po co Ci projektant …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej