18 marca 2021

Marzec w ogrodzie

ROK w ogrodzie BLOG(1)

Wiosna coraz bliżej. Nasz ogród budzi się z zimowego snu…

Jak jeszcze tego nie zrobiłeś, to też odpowiednia pora na spacer po swoim ogrodzie. Ja rozumiem, że praca pracą, obowiązki – obowiązkami, ale jeżeli chcesz cieszyć się pięknym, zadbanym i eleganckim ogrodem należy wykonać najważniejsze prace porządkowe. Sprawdź stan drzew, krzewów, trawnika i rabat. Taki przegląd pozwoli zaplanować dalsze prace. Przypominam także o zamówieniu firmy ogrodniczej w celu uporządkowanie całej zielonej przestrzeni.

Każda firma ogrodnicza powinna znać swoje kompetencje i wiedzieć jakie prace należy wykonać, ale jeżeli chcesz sobie przypomnieć jakie prace należy zrobić, aby zadbać o swój ogród – polecam pobrać listę TO DO Ogrodnika z mojej strony www.REDgarden.pl.

Natomiast jeżeli jeszcze nie zrobiłeś porządków w swoim ogrodzie lub firma ogrodnicza jeszcze nie przyjechała polecam także mój poprzedni wpis, który znajdziesz dostępny po adresem:

https://redgarden.pl/luty-w-ogrodzie/ , który pozwoli Ci rozplanować sobie zewnętrzne prace.

10 prac jakie należy zrobić w marcu:

  1. Sprawdź kondycję swojego trawnika

Jeżeli chcesz, aby Twój trawnik wyglądał luksusowo tę czynność powtarzaj co miesiąc, aż do zakończenia sezonu.

Trawniki są idealne jako miękkie miejsce do zabawy dla dzieci, dlatego zawsze możesz zorganizować „dzień w ogrodzie” i wraz z rodziną wykonać pracę ogrodnicze – zabawa gwarantowana, poza tym idealne siłownia na świeżym powietrzu. Kup grabie dla całej rodziny ( dla dzieci także ) i możecie wspólnie pograbić trawnik. Jeżeli chcesz cieszyć się pięknym zadbanym eleganckim zielonym dywanem – należy dbać o niego cały sezon.

Przypominam także o aeracji i wertykulacji.

  1. Zadbaj o swoją nawierzchnię.

Po zimie na nawierzchni mogą pojawić się zabrudzenia, pozostałości soli drogowej, pyły i zanieczyszczenia. Duże powierzchnie najlepiej umyć pod ciśnieniem. Pamiętaj i dobraniu odpowiednich środków czyszczących i konserwujących.  Jeżeli nawierzchnia sąsiaduje z rabatami użyj ekologicznych i biodegradowalnych środków czyszczących, a przede wszystkim w pełni bezpiecznych dla środowiska. Jeżeli nie masz czasu na wykonanie czyszczenia zamów firmę sprzątającą do uporządkowania i renowacji nawierzchni.

  1. Zrób konserwację swojej kosiarki automatycznej i narzędzi.

Sprawdzaj regularnie w jakim stanie są ostrza kosiarki. To także najlepszy czas na ładowanie swojej kosiarki. Sprawdź także przewód ograniczający.

  1. Sprawdź kondycję roślin.

Zobacz czy przypadkiem jakaś roślina nie zmarzła i nie należy jej wymienić. A może po prostu masz ochotę na zmianę i chcesz przeorganizować swoje rabaty. Wezwij projektanta zielonej przestrzeni lub stwórz plan swojej nowej rabaty.

  1. Przygotuj system nawadniania.

Jeżeli temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 0⁰, możesz już pomyśleć o swoim systemie nawadniania. Podczas silnych wiatrów rośliny iglaste i zimozielone tracą wodę poprzez liście lub igły, co może skutkować ich uschnięciem. Podlej rośliny po to aby pięknie wyglądały przez resztę sezonu.

  1. Nie zapomnij o nawożeniu.

Możesz użyć gotowych nawozów lub kompostu. „Nawożenie to nauka i wymaga trochę matematyki. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju nawozu potrzebuje Twoja gleba jest zrobienie testu pod kątem poziomu składników odżywczych”.

  1. Zaopiekuj się swoim tarasem.

Jeżeli pogoda pozwala na prace porządkowe – przygotuj swój taras do sezonowej renowacji. Regularne czyszczenie i impregnacja tarasu są niezbędne w utrzymaniu drewnianych powierzchni w należytym stanie. Na końcu nie zapomnij o olejowaniu desek tarasowych.

  1. Sprawdź oświetlenie swojego ogrodu

W czasie zimy, w przypadku silnych wiatrów oświetlenie ogrodu może ulec uszkodzeniom – sprawdź czy nie należy wymienić żarówek i oświetlenia LED. Przy okazji sprawdź system monitoringu oraz oświetlenie zewnętrzne budynku, czy wszystko działa tak jak powinno.

  1. Udekoruj ogród na wiosnę.

Z racji tego, że w tym miesiącu obchodzimy „Dzień Wiosny” zrób prezent dla siebie i swojego ogrodu – przygotuj dekoracje wiosenne. Nowe donice ? Nowy wianek wiosenny ? Nowe rzeźby ? Wybierz to co najbardziej pasuje do Ciebie i Twojej rodziny.  W kwiaciarniach, pracowniach czy centrach ogrodowych znajdziesz wiele wiosennych dekoracji, możesz też skorzystać z profesjonalnych usług dekoratora lub florysty.

  1. Jeszcze możemy trochę poleniuchować…

Jeżeli dobrze rozplanujesz marcowe prace, zostanie dużo czasu na wypoczynek i relaks. Ja osobiście już tęsknię za ciepłą wiosną, aby móc odpoczywać w swoim ogrodzie i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu z rodziną.

Jeszcze chwila i będziemy cieszyć się pierwszym dniem wiosny – a wtedy już poważnie wkraczamy w sezon ogrodowy.

#marzec #rokwogrodzie #pielęgnacjaogrodu #poradyogrodnicze

Przeczytaj również

ROK w ogrodzie BLOG (1)

Wiosna w ogrodzie

Pierwszy dzień wiosny – można świętować… Wiosna w ogrodzie przynosi …

Czytaj dalej
Styl skandynawski

Styl skandynawski

Jaki jest styl skandynawski ? Nie widziałam jeszcze „na żywo” …

Czytaj dalej
Kopia Kopia Kopia Porady ogrodnicze BLOG(1)

Poznajmy się

Kim jesteśmy ? Jak działamy ? Nazywam się Ewa Madejska. …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej