5 lutego 2022

Luty w ogrodzie

Strona tytułowa

Początek roku – powoli budzimy się z zimowego snu – podobnie jak w styczniu, w lutym należy co jakiś czas sprawdzać osłony na krzewach, jeżeli są zaśnieżone zrzucamy z nich śnieg.

Oczywiście to nie tylko to co nas czeka w lutym… Oto kilka rzeczy, które wszyscy możemy robić w ogrodzie w tym miesiącu.

  1. Przytnij drzewa

Na dworze coraz cieplej – czas pomyśleć o przycince drzew. Zima to najlepszy czas na przycinanie drzew liściastych ( Tylko pamiętaj, że nie wszystkie drzewa o tej porze roku przycinamy, ale o tym poniżej ).

Porada: Gałęzie rosną do wewnątrz – pozbądź się tych, które się krzyżują. Przycinanie drzew, zachęci je wiosną do nowego wzrostu. W tym uśpionym okresie uśpione są również owady i choroby, które mogą uszkodzić świeżo ścięte pnie lub gałęzie.

Wyjątkiem od tej reguły są drzewa kwitnące wiosną. Poczekaj, aby przyciąć te późną wiosną po tym, jak ich kwiaty opadną. Jeśli przycinasz je teraz, odetniesz pąki kwiatowe, co spowoduje że drzewa nie zakwitną. Możesz poczekać z przycinaniem zimo zielonych krzewów – jeśli nie wytwarzają wiosennych kwiatów – do następnego miesiąca. Rany po cięciu pokryj sztuczną korą.

  1. Wybiel drzewa

Bielenie pni drzew owocowych to bardzo ważny zabieg ogrodniczy.

Bielenie sprawia, że promienie słoneczne odbijają się od pnia i jest on mniej nagrzewany, dzięki czemu nie pęka i nie dostają się do środka grzyby wirusy i bakterie.

Porada: Wapno należy rozpuścić w wodzie w ilości 1 kg na 5 l wody, dzięki czemu powstanie substancja zwana “mlekiem wapiennym”. Maluj do wysokości pierwszych gałęzi. Używaj pędzla z miękkim włosiem.

  1. Zamów rośliny i nasiona.

Luty to dobry czas aby usiąść i zaplanować nowe rośliny w swoim ogrodzie, teraz doskonale widać czy czegoś nie brakuje.

Poza tym jeżeli właśnie teraz projektujesz swój ogród to warto pomyśleć o drzewach czy krzewach, które lubią ptaki np. dzika róża, jarzębina, berberys, irga, dereń, ognik, rokitnik, oliwnik, cis, głóg, czereśnia, śliwa, jabłoń. Warto pomagać zwierzętom – zwłaszcza teraz zimą

Czas zamówić nasiona wczesnych odmian sałaty , selera korzeniowego.

A na koniec lutego: cebula , por , szczypiorek.

  1. Posiej nasiona

Skoro jesteśmy przy nasionach czas na wysiew. Posiej już nasiona a będziesz cieszyć się pięknymi warzywami przez cały sezon.

Nie zapomnij podpisać swoich siewek. Dzięki temu nie zapomnisz co wysiałeś do inspektów.

Pierwsza połowa lutego : można wysiać warzywa kapustne na najwcześniejszy zbiór tj. wczesne odmiany kapusty białej, kalarepy , brokuła.

Druga połowa lutego : wczesne odmiany sałaty , selera korzeniowego.

Koniec lutego :cebula , por , szczypiorek.

  1. Uporządkuj garaż (szopę ogrodową/domek ogrodowy)

W garażu, szopce czy domku ogrodowym zawsze jest co robić !!!

Sprawdź w jakim stanie są Twoje narzędzia ogrodowe – najwyższy czas na konserwację.

  1. Nakarm ptaki i uzupełnij karmniki

Ptaki o tej porze roku potrzebują jeszcze dodatkowego pożywienia. Karm je wysokotłuszczowymi pokarmami: słonecznik, ostropest, orzeszki ziemne i masło orzechowe czy gotowy pokarm dla ptaków.

Warto, także samemu zrobić pokarm dla ptaków np. w formie zawieszek na drzewa.

Jeżeli jesteś miłośnikiem ptaków warto posadzić w swoim ogrodzie drzewa i krzewy przywołujące ptaki np. dzika róża, jarzębina, berberys, irga, dereń, ognik, rokitnik, oliwnik, cis, głóg, czereśnia, śliwa, jabłoń. Sprawdź kondycję swojego trawnika

  1. Sprawdź kondycję swojego trawnika

Jeżeli chcesz się cieszyć pięknym zielonym dywanem czas sprawdzić w jakiej kondycji jest twój trawnik.

Pamiętaj, aby nie chodzić po zamarzniętym trawniku. Usuń z trawnika lód i duże pokrywy śniegu aby dostarczyć mu trochę powietrza. Sprawdź czy na trawniku przypadkiem nie pojawiła się „pleśń śniegowa” ?

Jeżeli woda gromadzi się na trawniku, spróbuj przekłuć trawnik widłami lub kolcami, aby odprowadzić wodę.

  1. Sprawdź oczko wodne i staw

Sprawdź kondycję swoich rybek lub roślin. Nigdy nie rozkuwaj lodu lepiej dla roślin i zwierząt będzie jak roztopisz lód gorącym garnkiem.

  1. Sprawdź kondycję roślin domowych

Jeżeli w Twoim domu panuje suche powietrze zraszaj rośliny wodą. Zwiększ już także podlewanie swoich roślin ozdobnych . Jeżeli na Twoich roślinach pojawił się kurz możesz zrobić im kąpiel pod prysznicem lub delikatnie zmyć ich liście.

  1. Przygotuj cebulki kwiatowe

Luty do dobry miesiąc, aby w Twoim domu zagościły cebulki kwiatowe – będą pięknie wyglądać w wazonie, a poza tym cudnie przywołają wiosnę.

I coś jeszcze…

  1. Poleniuchuj sobie…

Gdy w ogrodzie nie ma jeszcze tak dużo pracy wykorzystaj ten czas dla siebie. To idealny czas, aby nabrać siły do tak wyczekiwanego sezonu. Wiesz już co będziesz robić ? Może jakiś spacer po lesie ? Może wieczorny wypoczynek przy kominku z kubeczkiem gorącej latte ? Na to pytanie odpowiedz sobie sam.

A jeżeli jeszcze nie pobrałeś naszego prezentu listy TO DO Ogrodnika, czyli „Checklisty na 4 pory roku” Możesz pobrać ją tu:

Teraz już o niczym nie zapomnisz.

#poradyogrodnicze #lutywogrodzie #luty #ogród #projektogrodu

Przeczytaj również

Po co Ci projekt ogrodu ?

Po co Ci projekt ogrodu ?

Dlaczego warto zatrudnić projektanta ogrodów ? Po co Ci projektant …

Czytaj dalej
Rośliny w ogrodzie BLOG

Hiacynt w domu i ogrodzie

A może masz ochotę na trochę wiosny ? Chciałabym dziś …

Czytaj dalej
Kwiecień(1)

Maj w ogrodzie

Co robimy w ogrodzie w maju ? Powinnam napisać opalamy …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej