13 września 2022

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień

Jakie prace wykonujemy we wrześniu w ogrodzie ?

Wrzesień daje nam znaki ( to miesiąc lata i jesieni ), że powoli zaczynamy prace jesienne.
To też jedna z moich ulubionych pór roku. Uwielbiam złotą polską jesień. Pamiętaj, że jesienny ogród wcale nie musi być smutny. Doskonale ożywią go o tej porze roku kwitnące kwiaty, szumiące trawy oraz krzewy o kolorowych liściach.

Jeżeli jeszcze nie wykonałeś prac z poprzednich miesięcy proszę powrócić do poprzednich
„kalendarzowych” postów.

I oczywiście przypominam także do pobrania mojej listy TO DO Ogrodnika.

  1. Zadbaj o trawnik
Koszenie wykonuj co 2 tygodnie

Wrzesień to miesiąc idealny na zakładanie nowego trawnika z siewu lub rolki. Pogoda jest idealna do wzrostu nasion – wilgotno, a promienie słońca ogrzewają nasionka. Teren pod trawnik koniecznie musisz dobrze odchwaścić oraz wyrównać podłoże. Nadal kosimy trawnik, ale rzadziej niż latem (spokojnie co dwa tygodnie wystarczy). Kto jeszcze nie skosił łąki kwietnej to należy zrobić to po raz drugi. We wrześniu w trawniku lubią pojawiać się niechciane ( lub chciane ) grzyby – więc kontrolujmy od czasu do czasu stan trawnika np. przechodząc się boso po trawie.

2. Pielęgnuj rośliny

Jesień to ostatni dzwonek na przycięcie iglaków

Uwielbiam ten miesiąc – to miesiąc kwitnących wrzosów, astrów i moich ulubionych traw. W ogrodzie świetnie o tej porze roku wyglądają także hibiskusy. Ta pora roku sprzyja chorobą grzybowym, dlatego idź na spacer po swoim ogrodzie i sprawdź, czy przypadkiem roślinom nie potrzebny jest oprysk. Jeżeli w Twoim ogrodzie pojawił się biały nalot to objaw mączniaka prawdziwego ( choroby grzybowej ). Początkowo są to białe małe plamki, które z czasem pokrywają całą roślinę. Mączniaka możecie zwalczyć wywarem ze skrzypu lub chemią – Biosept 33 SL. Nie zapomnij także wnieść pelargonii do garażu.

Nie zapomnij także wykopać bulw mieczyków. Mieczyki wykopujemy widłami lub szpadlem, starając się aby nie uszkodzić bulw. Następnie odcinamy liście na wysokości 5cm i oczyszczamy bulwy z ziemi. Układamy w skrzynce i ustawiamy w suchym i chłodnym miejscu na 10-20 dni, aby równo wyschły. Niech czekają na przyszły rok. Przez zimę kontroluj czy nie zostały zaatakowane przez choroby czy szkodniki.

Jeżeli posiadasz w ogrodzie żywotnika zachodniego – posuwaj brązowe gałązki, które znajdują się wewnątrz korony. Zdradzę Ci patent – my wyczesujemy część grubym grzebieniem dla zwierząt, a resztę usuwamy sekatorem. Gdy będziesz oczyszczać swe tuje z martwych pędów na pewno zauważysz na gałązkach zielone pączki – niebawem wyrosną z nich młode gałązki.

3. Przygotuj donice jesienne

Wykorzystaj donice letnie

Gdy letnie kwiaty zwiędną lub część roślin schowamy już do garażu/piwnic/oranżerii w sam raz zastąpią je jesienne donice. Oczywiście królową września jest wrzos. Przygotuj skrzynie balkonowe ( możesz wykorzystać te z kompozycji letniej ). Zadbaj o lekkie przepuszczalne podłoże ( Ph 4,5-5,5). Możesz także zrobić mieszankę ziemi ogrodowej, piasku, torfu, kory drobnej w proporcji 1:1:1:1. W skrzyni muszą być dziurki oraz drenaż ponieważ wrzosy nie lubią zbyt dużej wilgoci. Jeżeli lubisz minimalizm zakup wrzosy w tym samym kolorze, natomiast jeżeli lubisz różnorodną kompozycję posadź wrzosy w różnych kolorach ( biały, jasny różowy, fioletowy ).

4. Zakup cebulki

Sprawdzaj przed zakupem, aby cebulki były zdrowe

Pamiętaj przy zakupie roślin cebulowych, aby miały zdrowe korzonki a zwłaszcza u korony cesarskiej, narcyza, lili czy czosnku.

5. Zbierz nasiona kwiatów, które już przekwitły.

Przechowuj nasiona np. w kopertach na listy.

Z rabat usuwamy kwiatostany roślin, które już przekwitły. Najlepiej wsyp je do papierowych torebek i koniecznie podpisz.

6. Przenieś egzotyczne rośliny do domu.

Zabierz wszystkie domowe rośliny z tarasu do domu

Temperatura w nocy spada dlatego zabierz już do ogrodu zimowego babanowce, oleandry, strelicje oraz juki. Jeżeli posiadasz w swoim ogrodzie duże okazy egzotyczne pamiętaj, aby zarezerwować sobie miejsce w hotelu dla roślin lub przygotować kable grzewcze oraz tunele na swoje palmy czy oliwki.

7. Oczyść oczko wodne/staw

Ogranicz karmienie ryb w oczku wodnym

Wieczorem temperatura potrafi już spaść poniżej zera, więc zabierz już rybki z oczka wodnego do akwarium ( W przypadku dużego stawu – ryby zostają na zimę). Oczyszczamy stawy/oczka z opadłych liści i zanieczyszczeń.

8. Zbierz grzyby

Wybierz się na wyprawę do lasu

W sklepach ogrodniczych dostępne są opakowania ( tuby, grzybnie, żel ), które zawierają zarodniki grzybów. Własna hodowla grzybów sprawdzi się w ogrodach leśnych. Zaszczep grzyby w miejscu pod iglakami z dużą ilością ściółki. Podobno maślaki rosną dobrze w pobliżu modrzewi. Grzyby pojawiają się ok 2 lata po aplikacji zarodników. Jeżeli nie masz możliwości na własną hodowlę – wybierz się na wyprawę do lasu. O tej porze roku w lesie znajdziesz ich mnóstwo.

9. Sprawdź sytuację w warzywniku

Część warzyw i ziół możesz zamrozić na zimowe wieczory

W skrzyniach/rabatach widać już wiele pustych miejsc po zbiorze warzyw – rozłóż na nich kompost i wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby. Pamiętaj, że kompost to złoto ogrodnika.
Zbieraj systematycznie plony (dynia, kabaczek, cukinia, topinambur, ziemniaki). W gruncie króluje nadal jarmuż oraz zioła.

#wrzesień #REDgarden #rokwogrodzie

Przeczytaj również

Czerwiec

CZERWIEC W OGRODZIE

Czerwiec oprócz letniego słońca to pracowity miesiąc w ogrodzie, ale …

Czytaj dalej
LATO

LATO W OGRODZIE

Jest już LATO… W końcu wyczekiwane, upragnione i utęsknione ( …

Czytaj dalej
Kopia Kopia Kopia Porady ogrodnicze BLOG(1)

Poznajmy się

Kim jesteśmy ? Jak działamy ? Nazywam się Ewa Madejska. …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej