3 sierpnia 2021

CZERWIEC W OGRODZIE

Czerwiec

Czerwiec oprócz letniego słońca to pracowity miesiąc w ogrodzie, ale sprawia także wiele radości ponieważ wszystko w nim kwitnie. Możemy cieszyć się kolorami, zapachami, młodymi roślinami obserwować zmiany.

Jakie prace wykonujemy w czerwcu:

1. Nawożenie

Nawożenie

Rośliny trzeba nawozić aby rosły. Każda roślina ma inne potrzeby, aby rosła dlatego wybieraj odpowiedni nawóz do danej rośliny. Rośliny jednoroczne wymagają azotu (N) -aby rosły, fosforu ( P) – aby się dobrze ukorzeniły i potasu (K) – żeby były zdrowe i pięknie kwitły.

Byliny także wymagają nawożenia, ale do końca wakacji. Możesz zakupić gotowe nawozy w centrum ogrodniczym lub użyć kompostu, obornika czy kurzyńca. Pamiętaj tylko aby stosować nawóz zgodnie z przeznaczeniem.

Przy okazji nawożenia sprawdź swój kompost. Pamiętaj o podlewaniu pryzmy kompostowej w czasie upałów oraz zastosuj środki przyspieszające kompostowanie. I sprawdź dżdżownice 🙂

2. Udekoruj balkon/patio/taras

Obsadź skrzynie balkonowe wraz ze swoją rodziną – to będzie fajna zabawa dla każdego

To jeden z corocznych dylematów posiadacza ogrodu: „Co by tu posadzić w skrzyniach balkonowych” ?

Mam swoje ulubione rośliny i jak co roku do donic na parapetach szykuję surfinie ( zmieniam im tylko co roku kolor – tak dla odmiany ). Wystawiam także na taras moje rośliny tropikalne ( monsterę oraz strelicje ). Pamiętaj, że nawożenie rozpoczynamy mniej więcej 4 tygodnie po posadzeniu roślin.

3. Warzywnik w czerwcu

Warzywnik – zdecydowanie polecam ogrody użytkowe

Uprawa warzywnika to czysta przyjemność. Uwielbiam mój ogród użytkowy. Pamiętaj o odchwaszczaniu grządki. Młode roślinki możesz zasilić nawozem potasowym, a pozostałe wieloskładnikowym. Wysiej: ogórki, dynie, patisony, kalarepę, kabaczek. Pod koniec czerwca siejemy: sałatę. Dobra pora także na korzeniowe: selery. A także kapustę, brukselkę, kalafiora.

4. Prace porządkowe

Jeżeli jeszcze nie wykonałeś prac z poprzednich miesięcy zrób to teraz i tak dla przypomnienia:

Luty: https://redgarden.pl/luty-w-ogrodzie/

Marzec: https://redgarden.pl/marzec-w-ogrodzie/

Kwiecień: https://redgarden.pl/kwiecien-w-ogrodzie/

Maj: https://redgarden.pl/maj-w-ogrodzie/

W czerwcu także, jest trochę pracy w ogrodzie.

Przede wszystkim prace porządkowe takie jak mycie kostki brukowej, spłukujemy kurz i pył ( po pyleniu drzew iglastych i liściastych ) z roślin oraz tarasu, mycie ogrodzenia, malujemy drewniane konstrukcje i skrzynie drewniane w ogrodzie użytkowym. Rośliny także wymagają sporo pracy: osadzamy skrzynie i pojemniki,dzielimy kępy bylin, usuwamy suche liście roślin cebulowych ( część cebul wykopujemy i przechowujemy w suchym pomieszczeniu ), formujemy żywopłoty oraz robimy przycinkę drzew i krzewów ( kwitnące wiosną ). Usuwamy przekwitłe kwiatostany.

Odchwaszczamy glebę gdyż w czerwcu obserwujemy liczny wzrost chwastów. Część z nich nadaje się do jedzenia – pamiętaj o tym i wykorzystaj co się da :). I najważniejsza sprawa obserwujemy czy na roślinach nie pojawiły się szkodniki jeżeli tak – robimy oprysk.

5. Trawnik

Jak co miesiąc pamiętaj o trawniku.

Kosimy trawnik co 7 dni, a co miesiąc możemy wykonać nawożenie. I oczywiście najważniejsza rzecz – nawadniamy.

6. Wybierz się na wyprawę do lasu

Las o tej porze roku jest cudowny.

7. Baw się latem

A tu chyba komentarz jest zbędny. Udanych wakacji.

#czerwiec #ogród #REDgarden #pracewogrodzie #rokwogrodzie #ewamadejska #garden

Przeczytaj również

Kopia Rośliny w ogrodzie BLOG

Jak dobrać rośliny do ogrodu ?

Na co zwrócić uwagę przy doborze roślin do swojego ogrodu …

Czytaj dalej
ROK w ogrodzie BLOG (1)

Wiosna w ogrodzie

Pierwszy dzień wiosny – można świętować… Wiosna w ogrodzie przynosi …

Czytaj dalej
Strona tytułowa

Luty w ogrodzie

Początek roku – powoli budzimy się z zimowego snu – …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej