15 kwietnia 2021

Styl skandynawski

Styl skandynawski

Jaki jest styl skandynawski ?

Nie widziałam jeszcze „na żywo” skandynawskich ogrodów, więc opiszę Wam jak ja widzę styl skandynawski i co mnie w nim urzeka. Mogłabym projektować tylko takie cudowne ogrody – to tu mogłabym poszaleć z naturą. Ten styl to czysta natura. Zresztą zobacz sam.

W Polsce styl ten na pewno ma rzeszę fanów jeżeli chodzi o wnętrza, w pewnym czasie dominował on w wielu projektach wnętrz. W ogrodach nie jest on tak bardzo popularny, a nie wiem czemu, ponieważ jak dla mnie może być idealnym przedłużeniem mieszkania.

Zacznijmy od początku…

  • Jaki jest styl skandynawski ?

Wrażenia ogólne: Jeżeli miała bym opisać z czym mi się kojarzy ogród skandynawski to pierwsze co mi się nasuwa na myśl to: prostota, elegancja, „eko”, równowaga, surowość, przejrzystość, spokój, natura, porządek, funkcjonalność, minimalizm, wygoda, otwartość, ciepło.

A jeżeli miałabym go opisać w jednym zdaniu to przede wszystkim kontakt z naturą na pierwszym miejscu.

Porada: Pamiętaj, że tworząc ogród skandynawski ma być on jak najbliższy naturze, nie twórz w nim sztucznej symetrii.

Mnie ten ogród kojarzy się z przytulnością i mimo tego że jest surowy, na samą myśl o nim mam ochotę w nim zamieszkać. To ogród w którym czuć miłość i więź z właścicielem. Idąc na sofę na swoim tarasie, otulasz się kocykiem w renifery i popijasz gorącą kawę z cynamonem.

Patrzysz na zieloną przestrzeń i… zanurzasz się w naturze.

Porada: Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim to warto przenieść go także na zewnątrz. Stwórz jak najwięcej zewnętrznych przestrzeni, które przedłużą Twój dom.

  • Jak urządzić przestrzeń w ogrodzie skandynawskim ?

Kształty: Naturalne, rośliny mogą wychodzić z rabat, tworząc artystyczny nieład. Oparty na prostych liniach kompozycji, lub na naturalnych kształtach.

Kolor: biel, szarość, brąz, beż i czerń oraz odcienie zieleni.

Porada: Używaj kolorów występujących w naturze. Pooglądaj otaczający Cię krajobraz i przenieść kolory natury do ogrodu.

  • Czy wiesz jakie materiały wykorzystujemy do budowy ogrodu skandynawskiego ?

Materiały: W ogrodzie skandynawskim wykorzystujemy materiały naturalne. Kamienie, naturalne drewno, cegła, płyty kamienne, materiały pochodzące z recyclingu (np. palety), żwir oraz metal.

Porada: Pamiętaj aby otoczenie całego ogrodu do siebie pasowało. Ogród ma harmonizować z otoczeniem.

Ogrodzenie: Metalowe – może klimatem nawiązywać do stylu rustykalnego, drewno – sztachety, beton, kamień naturalny o jasnej barwie lub można całkiem zrezygnować z ogrodzenia ponieważ styl skandynawski to otwartość.

Nawierzchnie: Kamień naturalny, żwir, płyty, jasne bielone drewno.

Miejsca do siedzenia: ( Meble z naturalnego drewna, surowe drewniane stoły, wiklinowe proste fotele, meble z palet, Jasne meble wypoczynkowe, poduchy, narzuty, zasłony, pledy, koce w jasnych barwach z lnu i bawełny, kożuchy, skóry ) Pufy z pniaków drewnianych.

Meble: powinny być proste bez ozdobników i dekoracji.

Oświetlenie: ( lampy, lampiony, świece ). Dodadzą przytulności i wprowadzą spokój do ogrodu.

Ogień w ogrodzie: ( Palenisko, zewnętrzny kominek ). Na pewno pozwoli ogrzać się w chłodne jesienne wieczory, a także spełni rolę dekoracyjną.

Pamiętaj, że wszystko ma ze sobą współgrać. Natura przede wszystkim.

  • Jak dobieramy rośliny do ogrodu skandynawskiego ?

Rośliny: W ogrodzie skandynawskim mają być nie wymagające. Te rośliny mają jak najbardziej przypominać naturę – w tym ogrodzie nie są przeszkodą nawet chwasty. Wprowadź do niego rośliny które „zabierzesz” z otaczającego Cię krajobrazu. Stosujemy rośliny o naturalnym pokroju oraz barwie.

Modne rośliny: Lekkie zwiewne Trawy, Sosny, Świerki, Borówka amerykańska, Wrzosy,

Roślinność jednoroczna: Pelargonie, Surfinie, Nasturcje.

Iglaste: Sosna, Świerk, Modrzew, Jodła.

Liściaste/krzewy: Brzoza, Bukszpan, Borówka amerykańska, Jabłoń, Grusza, Śliwa, Pigwa, Laurowiśnia, Świdośliwa.

Pnącza: O delikatnych liściach np. Hortensja pnąca, Bluszcz pospolity.

Byliny: Lawenda, Wszystkie odmiany traw, Rozchodnik okazały, Macierzanka, Karmnik ościsty, Szałwia.

Porada: Dobieraj rośliny nie wymagające pielęgnacji. Unikaj roślin strzyżonych. Nie wybieraj roślin w kolorze czerwonych liści tylko naturalne barwy.

  • Jak pielęgnować ogród skandynawski ?

Pielęgnacja: I tu ucieszę osoby które nie lubią pracy w ogrodzie ponieważ w ogrodzie skandynawskim możemy oddać prawie całą „parce” naturze. Pielęgnacja jest tu mała. Dzięki niej uzyskamy dzikość i naturę.

  • Ile kosztuje ogród skandynawski ?

I tego pytania akurat nie lubię ponieważ nie da się na nie odpowiedzieć I tu znacie już moje zdanie Jeżeli chcesz mieć malucha w ogrodzie to odpowiedź: Nie za wysokie A jeżeli Mercedesa to Wysokie. Napisze po prostu…

Cena: Średnia. ( Nie zapomnij, że w ogrodzie jest to pojęcie względne – jak ja to mówię wszystko zależy od Twojego budżetu).

Nie masz pieniędzy – też to jest możliwe. Można samemu zrobić wiele rzeczy np. donice z betonu, z palet, meble z recyclingu, tu nie potrzebujesz bujnych roślin i zbędnych dekoracji dzięki którym na pewno zaoszczędzisz na ogrodzie.

Porada: Pamiętaj aby przy projektowaniu tego ogrodu kierować się „naturą”.

Mam nadzieję, że kilka praktycznych wskazówek zainspiruje Cię do stworzenia ogrodu w stylu skandynawskim. Więcej inspiracji w tym stylu znajdziesz na moim Pinterest. Zapraszam.

#stylskandynawski #ogród #projektogrodu #strefainspiracji #gardenscandi #REDgarden #stylwogrodzie

Przeczytaj również

Czerwiec

CZERWIEC W OGRODZIE

Czerwiec oprócz letniego słońca to pracowity miesiąc w ogrodzie, ale …

Czytaj dalej
ROK w ogrodzie BLOG(1)

Jesień w ogrodzie

Uwielbiam jesień – może dlatego, że jest w moim REDowym …

Czytaj dalej
ROK w ogrodzie BLOG (1)

Wiosna w ogrodzie

Pierwszy dzień wiosny – można świętować… Wiosna w ogrodzie przynosi …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej