22 stycznia 2024

Styczeń w ogrodzie

ROK w ogrodzie BLOG(3)

Nie wiem jak Wy, ale ja w styczniu jeszcze leniuchuje i odpoczywam ładując baterię do sezonu ogrodowego.

Można pomyśleć, że w ogrodzie nic się nie dzieje, ale moim zdaniem dzięki temu, że pada śnieg ogród zmienia się każdego dnia. Uwielbiam patrzeć na oszronione i ośnieżone rośliny. Ja po prostu kocham zimę.

1. Zaplanuj prace w swoim ogrodzie.

Uważam, że styczeń to czas planowania. Warto usiąść i zaplanować pracę w ogrodzie na najbliższy rok. To też dobry czas, aby zarezerwować sobie miejsce u zaprzyjaźnionego ogrodnika lub firmy ogrodniczej i wykupić pakiet usług na najbliższy rok.

Na rynku jest dostępnych wiele fajnych plannerów, które pomogą Ci zaplanować Twoje prace w ogrodzie, a dzięki nim nie zapomnisz wykonać rzeczy, które ominęły Cię w poprzednim roku. Zrób podsumowanie starego roku i zaplanuj nowy.

Dan Pearson twierdzi, że sztuka tworzenia ogrodów opiera się na planowaniu. I tu zgodzę się z nim w 100%.

2. Wybierz się na wyprawę do lasu.

Idź do lasu. Spaceruj to najlepsza pora na zbieranie igieł sosny ( bogate źródło witaminy C i cudownie pachnących olejków ). Z sosny można zrobić herbatkę, macerat, sól do kąpieli, sól kuchenną sosnową i wiele fajnych kosmetyków naturalnych. Ostatnio w swojej relacji na Fb zaproponowałam zabawę w lesie w kolory. Wbrew pozorom zima może Cię zaskoczyć paletą barw brązów, beżów, żółci, cynamonów, zieleni od jasne po ciemną, aż po czystą jak węgiel czerń.
Kiedy pada śnieg drzewa srebrzą się w odcieniach bieli i szarości obsypane niczym diamenty.

Lubię patrzeć też na rośliny w swoim ogrodzie, ja należę do zwolenników pozostawienia bylin na zimę – tylko tych zdrewniałych, gdyż pozostałe jak hosty czy bodziszki więdną i gniją wyglądając w okresie zimy nieciekawie. Wiele bylin zachowuje jednak zwartą strukturę i w połączeniu z mrozem wyglądają wspaniale. Warto pooglądać jak skrzy się na nich szron czy śnieg. Trawy to oczywiście moi ulubieńcy zimą wyglądają równie wspaniale jak latem.

3. Dokarmiaj ptaki.

Dla ptaków zima to trudny czas, a z naszą pomocą przetrwają ją o wiele łatwiej.

Ptakom możemy pomóc w bardzo prosty sposób – ustawiając karmnik i dokarmiając je.

Gdzie ustawić karmnik dla ptaków ?

Ustaw karmnik blisko drzew. Ptaki są płochliwe i straszą się nawzajem – drzewa pomagają im w schronieniu się przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Karmnik ustawiamy na południowej stronie domu, na wysokości ok 150cm, aby zwierzęta nie mogły się do niego dostać. Rozmiar karmnika powinien być dostosowany do wielkości ptaków, które chcemy dokarmić. Jeżeli nie masz ogrodu ustaw karmnik na balkonie lub parapecie okiennym.

Czym dokarmiamy ptaki ?

W sklepie zielarskim lub spożywczym możemy zakupić: słonecznik, dynię, rzepak, owies, kaszę, mak, kukurydzę, pszenicę, otręby. W sklepie zoologicznym dostępne są także karmy dla kanarków, karmy dla papug, które także nadają się do karmnika. W sklepie spożywczym możemy zakupić smalec, słoninkę i łój – idealne dla sikorek. Owoce także nadają się do dokarmiania ptaków. Poza tym w sezonie możemy zbierać wiele ziół i owoców leśnych, które suszymy i możemy wykorzystać w celu dokarmiania ptaków np. jarzębinę, dziką różę, głóg czy czarny bez. Ostatecznie możemy zakupić gotowe kule z pokarmem dla ptaków i takie kule powiesić na drzewach.

Nie wolno dawać:- starych/zepsutych pokarmów – ptaki to nie śmietniki.- „zjełczałej słoniny” – pamiętaj, że powieszona słonina szybko się psuje należy ją wymieniać.- słonych i przepełnionych konserwantami produktów- produktów „pęczniejących”- produktów mokrych- resztek z obiadu.

Warto, także samemu zrobić pokarm dla ptaków np. w formie zawieszek na drzewa. Poza tym jeżeli projektujesz ogród już teraz warto pomyśleć o drzewach czy krzewach, które lubią ptaki np. dzika róża, jarzębina, berberys, irga, dereń, ognik, rokitnik, oliwnik, cis, głóg, czereśnia, śliwa, jabłoń.

Dokarmiaj ptaki

4. Posadź rośliny kwitnące zimą.

Jeżeli tęskno Ci do wiosny, i właśnie zimą chcesz się cieszyć z pięknie kwitnącego ogrodu ( no dobra przesadziłam… ale jednak kwitnącego ) posadź w swoim ogrodzie rośliny kwitnące właśnie o tej porze roku.

Należy do nich: Ciemiernik (Helleborus), Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox), mój ulubiony Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia), Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum), Kalina wonna (Viburnum farreri), Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) czy wierzba Iwa ( Salix caprea ). Na wyróżnienie zasługuje tu także Ostrokrzew ( Ilex ), który o tej porze roku wygląda równie wspaniale.

Ciemiernik jest to roślina wymagająca potrzebuje słońca i lekkiej gleby

5. Pamiętaj o zwierzętach.

Nie tylko ptaki wymagają opieki zimową porą. Uważaj na jeże. Może się zdarzyć, że spotkasz zmęczonego zziębniętego jeża, który błąka się po Twoim ogrodzie. Pamiętaj nie podnoś go, nie zabieraj go do domu. W pierwszej kolejności nakarm go – może to być mięso ze sklepu zoologicznego. Nie dawaj mu chleba ani mleka. Daj mu też wody, może po prostu chce się napoić.

Nie grab wszystkich liści ponieważ da to schronienie jeżą

6. Sprawdź rośliny doniczkowe.

Sprawdzaj czy rośliny doniczkowe nie zostały zaatakowane przez choroby i szkodniki. Pamiętaj o zapewnieniu im właściwej temperatury i wilgotności zwłaszcza teraz przy zimowym ogrzewaniu. Sprawdź czy nie zaatakowały ich przędziorki ( najczęstsze o tej porze roku ), wełnowce, wciornastki czy ziemiórki. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego odrazu zrób oprysk.

7. Sprawdź czy na trawniku nie pojawiła się pleśń śniegowa.

Szczególnie niebezpieczny jest śnieg zalegający na trawniku ponieważ w mokre, wilgotne dni sprzyja to rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych.

8. Ogród zimowy

Jeżeli lubisz obserwować zimę tak jak ja może warto zainwestować w ogród zimowy lub pergolę przy domu. Wybierając miejsce na oranżerię zastanów się jakie rośliny będziesz w niej trzymać. Strona południowa jest najbardziej nasłoneczniona i to właśnie tu rośliny tropikalne poczują się najlepiej, natomiast strona zachodnia i wschodnia sprzyja relaksowi. Sprawdzą się tu paprocie. Napewno takie miejsce będzie sprzyjać równowadze o tej porze roku. Oranżeria może pełnić też formę ganku.

Przeczytaj również

Po co Ci projekt ogrodu ?

Po co Ci projekt ogrodu ?

Dlaczego warto zatrudnić projektanta ogrodów ? Po co Ci projektant …

Czytaj dalej
Kopia Kopia Kopia Porady ogrodnicze BLOG(1)

Poznajmy się

Kim jesteśmy ? Jak działamy ? Nazywam się Ewa Madejska. …

Czytaj dalej
LATO

LATO W OGRODZIE

Jest już LATO… W końcu wyczekiwane, upragnione i utęsknione ( …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej