2 listopada 2021

Październik w ogrodzie

Październik

W miesiącu październiku czeka nas wile pracy w swoich ogrodach/balkonach i tarasach.
W tym też miesiącu najlepiej zrobić przygotowania do zimy.

Ja uwielbiam październik za kolory – możemy obserwować w swoim ogrodzie serię wielobarwnych ognistych kolorów – uważam, że nasze „złota polska jesień” jest najpiękniejszą porą roku.

Jak co miesiąc w kilku punktach przedstawię, co należy zrobić w ogrodzie, balkonie czy tarasie – a pracy jest co niemiara.

To od początku…

  1. Posadź drzewka i krzewy w swoim ogrodzie.
Posadź drzewka owocowe wraz ze swoimi dziećmi

To najlepszy i ostatni czas na dosadzenie krzewów i drzew, w „wolne” miejsca.

Najlepiej jak zaplanujesz to w swoim projekcie ogrodu, aby później nie było niespodzianek w stylu „za gęsto” lub „gdzie by to wsadzić” przecież tak ładnie wyglądało w szkółce…
To także dobry czas na sadzenie drzewek owocowych.

  1. Posadź rośliny cebulowe.
Przechowuj rośliny cebulowe w przewiewnym miejscu.

Posadź rośliny cebulowe, aby na wiosnę cieszyły oko. Najpiękniej wyglądają w dużych grupach np. krokusy, czosnki ozdobne, tulipany i szafirki ( moje ulubione ).
Można także łączyć rośliny różnych gatunków, ale należy pamiętać o zasadzie, że te wyższe powinny być bardziej w głębi, a te niższe na skraju. Możesz użyć w tym celu sadzarki – przyspieszy ona pracę. Pamiętaj: Wykopujemy cebule roślin niezimujących w gruncie: galtonii ( letni hiacynt ), warkocznicy, tygrysówki i mieczyków ( jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej ). Po  osuszeniu,  przechowujemy  je  w  chłodnym i przewiewnym miejscu.

  1. Kopczykowanie
Do kopczykowania możesz użyć kory drobnoziarnistej

Przed nadejściem mrozów zabezpieczamy rośliny, aby nie przemarzły. Najlepiej jest to zrobić obsypując ich nasadę ziemią lub korą czy liśćmi na ok 20cm. Możesz w tym celu użyć także kompostu. Zabezpiecz: róże,  budleję,  hibiskus, powojniki. Jeżeli Twój ogród jest „nowy” ( czyli to jego pierwsza zima ), najlepiej zabezpieczyć wszystkie rośliny aby ich system korzeniowy nie przemarzł. Przed kopczykowaniem podlej wszystkie rośliny.

  1. Trawnik
Do grabienia liści użyj lekkich grabi w kształcie wachlarza.

Tu czeka nas dużo pracy przede wszystkim to grabienie liści. Wygrabiamy trawnik przy pomocy

lekkich grabi w kształcie wachlarza lub możemy użyć do tego dmuchawy. Pamiętaj, aby zostawić trochę liści dla jeży, aby miały się gdzie „ukryć” na zimę. Jeżeli pogoda dopisuje możemy jeszcze skosić trawnik ( ustaw tylko ostrze kosiarki wyżej ). Jeśli jest sucho – podlewamy.

  1. Nawożenie
Nawozy jesienne używaj zgodnie z przeznaczeniem na opakowaniu.

W celu nawożenia możemy użyć kompostu lub nawozów – fosforowych i potasowych. Nie stosujemy w tym czasie nawozów azotowych. Nawozy rozkładamy wokół drzew i krzewów. Nawozy płytko mieszamy z ziemią ( zgodnie z przeznaczeniem na opakowaniu ).

  1. Prace porządkowe
Nawierzchnie zamiatamy w suche i cieplejsze dni, wtedy bez problemu pozbędziemy się liści.

W ogrodzie jest zawsze co robić – a o tej porze roku w szczególności, jak również i wokół domu.

Przy użyciu zamiatarki lub metodą tradycyjną – pozamiataj nawierzchnie wokół domu. Do liści możesz użyć dmuchawy. Jeżeli jeszcze nie schowałeś roślin ciepłolubnych do domu to ostatni dzwonek aby to zrobić.

  1. Przygotuj ozdoby jesienne
Wejście możesz ozdobić także chryzantemami, które o tej porze roku zakupisz w każdej kwiaciarni

Moimi ulubionymi ozdobami jesiennymi są lampiony z dyni. Możesz przygotować je z własnym dzieckiem będzie to na pewno świetna zabawa dla Was obojga. Możecie wspólnie przygotować także wianek jesienny na drzwi lub do wewnątrz np. z liści.

  1. Ognisko na jesienne wieczory
Ognisko to “must have” jesiennych wieczorów

Jeżeli w Twoim ogrodzie znajduje się palenisko – jesienne wieczory to dobry czas na spędzenie go z rodziną bądź znajomymi. Może pora na kociołek lub pieczone ziemniaki, jeżeli nie przepadasz to zawsze można zrobić z dzieciakami pianki.

  1. Wybierz się na wyprawę do lasu.
Zrób zielnik z opadłych liści.

Z opadłych liści można zrobić bardzo dużo np. zielnik z najmłodszymi dziećmi. Pozbieraj liście, ususz i wklej do przygotowanego zielnika. Miłej zabawy.

#REDgarden #październik #ROKWOGRODZIE #jesień #ogród #pracewogrodzie

Przeczytaj również

LATO

LATO W OGRODZIE

Jest już LATO… W końcu wyczekiwane, upragnione i utęsknione ( …

Czytaj dalej
ROK w ogrodzie BLOG(3)

Styczeń w ogrodzie

Nie wiem jak Wy, ale ja w styczniu jeszcze leniuchuje …

Czytaj dalej
Kopia Kopia Porady ogrodnicze BLOG

Styl nowoczesny

Muszę się przyznać że to mój ulubiony styl ogrodowy. Osobiście …

Czytaj dalej

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Witryna redgarden.pl używa popularnych plików Cookies (ciasteczka), aby ułatwić korzystanie z serwisu i lepiej dostosować go do potrzeb użytkowników. Dowiedz się więcej